Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Fraksiyonel Lazer

Fraksiyonel CO2 Lazer

Normal yaşlanma prosesine, güneş hasarı ve hava kirliliğinin zararlı etkileri de eklendiğinde kolajen yıkımı hızlanır. Yumuşak dokunun esas proteni olan kolajenin ciltteki miktarı azaldıkça kırışıklıklar gözlenmeye başlar.

Cilt gençleştirmede (antiaging) kullanılan fraksiyonel CO2 lazerler, tüm cilt yüzeyini etkileyen klasik CO2 lazerlerin aksine ciltte mikroskobik kolonlar açarlar. Bu bölgelerdeki esas hedef sudur, yani kollajen, kan damarları, keratinositler gibi su içeren yapılar, seçici termal hasara uğrarlar.

Termal hasar oluşan bölgenin hemen yanındaki hasar görmemiş bölgelerdeki canlı hücreler hasarlı alana göç ederek buradaki onarım mekanizmasını uyarırlar. Böylece cilt altında yeni kollajen üretimi başlar.

Yeni jenerasyon fraksiyonel CO2 lazerlerin en büyük özelliği cildin üst yüzeyine hasar vermeden işlevini cildin altında gerçekleştirmesi ve böylece iyileşmenin çok daha hızlı gerçekleşerek kişilerin sosyal hayatlarına kısa süre içinde dönmelerini sağlamalarıdır.

Fraksiyonel CO2 lazer uygulamaları hangi alanlarda kullanılmaktadır?

 • Akne izleri
 • Ameliyat izi
 • Yanık ve yara izi
 • Gebelik ve doğum sonrası çatlakları
 • Cilt kırışıklıkları ve cilt sıkılaştırma
 • Yaşlılık ve güneş lekelerinin giderilmesi
 • Gebelik maskesi (melasma)

Kişiler bu tedaviden kaç gün sonra normal yaşantılarına dönebilirler?

Bu, kişinin cildindeki hasarın miktarına bağlıdır. Çok yıpranmış, kırışıklığı veya skar derinliği fazla olan ciltlerde daha derin çalışılması gerekir. Bu da iyileşme süresini uzatabilir. Bunu istemeyen kişilere 1 seans yerine daha hafif birkaç seans uygulanabilir. Hasar miktarı az olan kişiler ise tedavi sonrası 4 gün içinde normal yaşantılarına dönebilirler. Adult Games

Seans araları ne kadar olmalıdır?

Seans araları 3-4 hafta olmalıdır.

Tedavinin etkisi ne zaman başlar?

Tedavinin etkisi 1.5 ay sonra ortaya çıkar. Çünkü kollajen üretiminin tamamlanması bu süreçte  gerçekleşir.

Tedavinin etkisi ne kadar sürer?

Bu etki kişinin genetik yapısı ve yaşı ile doğru orantılıdır. Sivilce izi ve yara izlerinde etkinliği oldukça uzun sürelidir.

Tedavinin yan etkisi var mıdır?

Tedavinin ilk 2 günü kızarıklık ve ödem meydana gelir. İşlem sonrası iyileşme sürecinde güneşten korunma oldukça önemlidir. Doktorun önermiş olduğu bakım prosedürüne uyulduğu sürece yan etki ihtimali düşüktür. Hastada daha önce uçuk öyküsü varsa bu durum aktive olabilir. Bunun için tedavi öncesinde uçuk önleyici tedavi başlanır.

Tedavi kimlere uygulanmaz?

 • Son 6 ay içinde A vitamini türevi (isotretinoin) ilaç kullananlara,
 • Travma ile tetiklenen deri hastalığı (sedef, vitiligo gibi) durumunda
 • Hamile ve aktif emziren kişilere,
 • Deride aktif enfeksiyonu olanlara uygulanmaz.